Bugun...


Rektörlük'ten Anlamsız Karar
ODTÜ'lülerin ihtiyaç ve talebi doğrultusunda yapılacak olan hazırlık mescidinin inşa çalışmaları, namaz kılanlara tahammülü olmayan akademisyen ve öğrencilerin tepkisi üzerine durduruldu.

facebook-paylas
Tarih: 09-12-2015 20:58
Rektörlük'ten Anlamsız Karar
+ -

ODTÜ’lülerin ihtiyaç ve talebi doğrultusunda yapılacak olan hazırlık mescidinin inşa çalışmaları, namaz kılanlara tahammülü olmayan akademisyen ve öğrencilerin tepkisi üzerine durduruldu. Durdurma kararına tepki olarak ODTÜ öğrencileri tarafından change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Binlerce öğrenci rektörlüğün durdurma kararına tepkisini bu kampanya üzerinden dile getirdi. İşte konuyla ilgili detaylı bilgilerin de yer aldığı o kampanya metni:

ODTÜ’de Mescid İnşaatı Alınan Tepkiler Üzerine Durduruldu!  İhtiyacı Karşılayabilecek Bir Hazırlık Mescidi İstiyoruz

Türkiye'nin en büyük kampüs üniversitelerinden, 75.000 dönümden daha fazla arazisi ile Türkiye şartlarındaki pek çok ilçeden daha büyük olan, namaz kılan pek çok öğrenci ve çalışanının kampüs içerisinde yaşadığı ODTÜ’de, 'merdiven altı' diye tabir edilebilecek yerlerde açtırılan karanlık, kullanışsız, havasız, bakımsız, abdest alabilmeye imkân vermeyen, talebe göre çok yetersiz kalan, yere serilen birkaç seccade ile mescid süsü verilmiş mekânların varlığı bir gerçektir. Bunların yanında ihtiyacı karşılayabilecek, talebe nispeten kâfi gelecek, abdest almaya da elverişli olan Kütüphane Hanım-Erkek Mescidlerinin kullanımı 10 dakikalık ders aralarında ve diğer dar vakitli aralarda yerleşkedeki dağınık yerleşim, fakülte binalarının merkeze olan uzaklığı ve bölüm binaları arasındaki mesafeler dolayısıyla mümkün değildir, ODTÜ Camii de kampüs içerisindeki konumu ve ulaşımının zorluğu nedeniyle yalnızca civardaki fakültelerde dersi olan öğrenciler tarafından kullanılabilmektedir.
 
Ayrıca yüzlerce öğrenciye sahip olmasına ve çevresindeki diğer bölüm, fakülte ve binalardan öğrenci ve çalışanlar tarafından da kullanılıyor olmasına rağmen aynı anda sınırlı sayıda kişinin sığabileceği büyüklükte olan Hazırlık Mescidi, Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu’nun rutin ders saatlerinin namaz vakitlerine uygun olmaması nedeniyle başka bir alternatifi olmayan pek çok öğrenciyi zor durumda bırakmakta ve mağdur etmektedir.

Toplanan imzalarla, yazılan dilekçelerle ve yapılan görüşmelerle uzun yıllar boyu pek çok defa dillendirilen, defalarca kez rektörlüğün ve ilgili birimlerin gündemine getirilen 'ihtiyacı karşılayabilecek yeni bir Hazırlık Mescidi' talebi iki sene önce rektörlük tarafından haklı görülmüş ve ilgili resmi işlemler başlatılmıştır. Buna rağmen, yapımı yalnızca bir ay alacak mescidin inşaatına başlanması her defasında rektörlük ve yetkili merciiler tarafından geçiştirilmiş ve defalarca kez ertelemiştir. ODTÜlü Müslüman öğrencilerin yoğun mücadeleleri ile geçtiğimiz Kasım ayı ortalarında başlayan mescid inşaatı, namaz kılan öğrencilere tahammülü olmayan bazı akademisyenler ve öğrenciler tarafından büyük tepki görmüş; süreç boyunca Müslüman öğrencilere tehditler savrulmuş, çirkin ithamlarda bulunulmuştur. Rektörlük, akademisyenler ve öğrenciler tarafından gelen bu tepkiler sonucu geri adım atarak, Müslüman öğrencilere hiçbir mantıklı açıklama yapmaksızın, makul gerekçe sunmaksızın inşaatı durdurmuştur. Üstelik kısa süre içerisinde de ilgili ihaleyi iptal edecektir.

 

ODTÜ Rektörlüğü'ne sesleniyoruz: 
Mağduriyetleri önleyecek, öğrencilerin ve çalışanların inançlarına göre ibadetlerini rahatça yapabilmelerine olanak sağlayacak, ihtiyacı karşılayabilecek genişlikte ve abdest almaya elverişli bir mescid talep ediyoruz.
Medyadan, kamuoyundan, tüm duyarlı kardeşlerimizden ve vicdanlı herkesten destek bekliyoruz.
Bu haber 6566 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

Selçuk Esen
10-12-2015 18:34:00
Mescit ihtiyaca yapılmalı. Ancak bu yazıyı kaleme alan kültür cahiline sesleniyorum. Dünyada KADIN ve ERKEK cinsler vardır. HANIM/ERKEK yoktur. Ayrıca Sünni müslümanların hakkını olduğu gibi başka inanç ve yasanti gruplarının da hakkını savunun. Sizden baskalarinin uğradığı zulümlere de ses çıkartın.
Utku dilci
10-12-2015 05:26:00
Bir bitmediniz be kardeşim. Odtude kimsenin bir tane daha mescit veya camiye ihtiyaci yok. Bilmesek yutturacaksiniz neymis yetmiyormus. Hazirlik mescidine ayni anda 5 kisiden fazla gitmiyor zaten. Bide ders saattlerine dem vurulmus. Bak sen, ders saatlerini de namaz saatlerine gore mi ayarlayacagiz? Okulu komple turbe yapalim nasil fikir? Ramazanda okulda yemek satisi yasaklansin? Gidin isinize abi gercekten.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI